O festivalu

Mezinárodní perkusionistické bienále

Workshopy, koncerty, výstavy

Prostor pro mladé interprety a interpretky

Více o festivalu

Festival bicích nástrojů – to je název mezinárodního bienále hráčů a hráček na bicí nástroje, které organizuje Hudební fakulta JAMU v Brně. Nastupující generace perkusionistů/ek z českých i zahraničních konzervatoří a akademií dostává na festivalu příležitost ukázat svůj talent. Festival bicích nástrojů vznikl v roce 2010 jako absolventský projekt Kamily Pětrašové.

Festival, který je díky své dramaturgii ojedinělou akcí v České republice, si klade za cíl představit bicí nástroje jako svébytný prvek současné hudby. Tato nejstarší a nejrozsáhlejší nástrojová skupina prostupuje napříč nejrůznějšími hudebními žánry. Proto i na festivalu jsou zastoupeny nástroje jako tympány, bicí souprava, marimba, djembé, zvony, steel drums, vibrafon, templbloky, gongy, timbales, bonga, činely, xylofon, darbuky… To vše, a mnohem víc dokáže rozeznít mladá generace interpretů/ek při svých festivalových koncertech.

Ozdobou festivalu od jeho založení v roce 2010 jsou workshopy a koncerty předních zahraničních pedagogů/žek a sólistů/ek. Letošní sedmý ročník k nám přivede hosty z Francie a Rakouska.

Doprovodnými akcemi budou již tradičně prodejní výstavy výrobců bicích nástrojů, a také výstava ke 40. výročí zahájení výuky hry na bicí nástroje na JAMU.

Jednotlivé koncerty, workshopy i výstavy jsou přístupné jak pro studenty/ky a odborníky/ce, tak pro širokou veřejnost. Vše se odehraje již tradičně v Divadle na Orlí / Hudebně-dramatické laboratoři JAMU, a to od 1. do 3. prosince 2023.

Program

Pátek 1. 12. 2023
9:30 – 11:30Workshop – Adélaïde Ferrière (FR)
13:00 – 15:00Workshop – Nicolas Martynciow (FR)
16:00Koncert studentů/ek konzervatoří Brno, Kroměříž, Olomouc a Teplice
18:00Vernisáž výstavy ke 40. výročí zahájení výuky hry na bicí nástroje na JAMU
19:00Koncert studentů/ek akademie a konzervatoře Banská Bystrica (SK) a akademie Lublaň (SI)
21:00PerkuSeance mini 
Sobota 2. 12. 2023
9:30 – 11:30Workshop – Nicolas Martynciow (FR)
13:00 – 15:00Workshop – Anton Mittermayr (AT)
16:00Koncert studentů/ek konzervatoří České Budějovice, Ostrava, Pardubice a Žilina (SK)
19:00Koncert studentů/ek akademií Praha a Brno (opera Lidský hlas)
21:00PerkuSeance mini
Neděle 3. 12. 2023
9:30 – 11:00Worskhop – Adélaïde Ferrière (FR)
11:00 – 12:30Workshop – Anton Mittermayr (AT)
14:00PerkuSeance MAXI – přijďte si vyzkoušet hrát na bicí nástroje!
16:00Závěrečný koncert – Adélaïde Ferrière (FR)

Workshopy jsou určeny pouze pro účastníky festivalu.

Vstup na koncerty je pro účastníky festivalu zdarma. Veřejnost zakoupí vstupenky v prodejní síti GoOut.

Na vernisáž výstavy ke 40. výročí výuky bicích nástrojů na JAMU, prodejní výstavy bicích nástrojů a PerkuSeanci MAXI je vstup volný a není třeba rezervace.

Zahraniční lektorky a lektoři

Adélaïde Ferrière (FR)

Adélaïde Ferrière, renomovaná perkusionistka, sklízí uznání od platforem jako je Le Monde, The Times nebo Télérama. Je držitelkou mnoha ocenění, včetně ceny Revelation Soliste Instrumental na 24. ročníku Victoires de la Musique Classique, čímž se zapsala do historie jako první perkusionistka nominovaná na tuto cenu. Adélaïde, umělkyně žijící v Paříži, absolvovala ve 20 letech s nejvyšším vyznamenáním Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris a studovala na londýnské Royal College of Music. Vystupovala po celém světě, mimo jiné v Pařížské filharmonii a londýnské Národní portrétní galerii nebo s orchestry jako Orchestre Philharmonique de Radio-France. Adélaïde spolupracovala s renomovanými skladateli a hudebníky, podílela se na světových premiérách a její diskografie se rozrůstá u vydavatelství jako Evidence Classics nebo Sony Classical. Je umělkyní společností Yamaha a Kolberg a je na rezidenčním pobytu s Triem Xenakis ve Fondation Singer-Polignac.

Nicolas Martynciow (FR)

Nicolas Martynciow, renomovaný perkusionista, bubeník a skladatel, je celosvětově uznávaným hráčem na bicí nástroje. Studoval na Conservatoire de Saint-Etienne a poté na Conservatoire de Créteil. V roce 1990 získal 1. cenu v oboru bicích nástrojů a komorní hudby na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris. Od roku 1995 působí jako sólista Orchestre de Paris, kde vystupuje pod vedením uznávaných dirigentů takřka po celém světě na místech jako je Pařížská filharmonie. Martynciow se angažuje též jako komorní hráč. Jeho skladby „Sweat Swaff“ nebo „Tchik“ se hrají po celém světě a na různých mezinárodních soutěžích. Mimo jiné se taktéž zabývá pedagogickou činností, jeho metoda bicích nástrojů „Tac Tic“ se těší mezinárodní oblibě. V letech 2012-2018 vyučoval orchestrální bicí nástroje na pařížské Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse a vede mistrovské kurzy po celém světě. Od roku 2013 je přidruženým umělcem společnosti Zildjian a od roku 1995 je umělcem společnosti Resta-Jay Percussion.

Anton Mittermayr (AT)

Anton Mittermayr, narozený v roce 1970, začal svou hudební cestu s klavírem a varhanami a poté pokračoval studiem bicích nástrojů na městské hudební škole v Linci. Jeho další vzdělávání se rozvinulo na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, kde se specializoval na bicí nástroje u profesorů Horsta Bergera a Kurta Prihody. V roce 1995 nastoupil jako tympánista do orchestru Vídeňské státní opery, v roce 1996 se vypracoval na sólového tympánistu orchestru Vídeňských filharmoniků a v roce 1999 se stal členem Vídeňské filharmonie. V roce 2005 spoluzaložil společnost Wiener Pauken Produktions GmbH na výrobu vídeňských klikových tympánů a působil jako sólový tympanista v Hormusikkapelle Wien. Anton Mittermayr vyvažuje vystoupení jako sólista a v různých komorních souborech a věnuje se také pedagogické činnosti. Od roku 2012 působí jako profesor bicích nástrojů na vídeňské konzervatoři a jako docent na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien a vedle toho vede mezinárodní mistrovské kurzy v zemích jako Japonsko, Čína nebo USA.

Sledujte nás na sociálních sítích!

Kontaktní formulář